Teknolojik Geleceği Tanımak için Bugün Okumanız Gereken 10 Kitap

Tarihsel bir dönüm noktasındayız.

Gelecekte hiç bir şey geçmişteki gibi olmayacak. Daha önce, Gelecek Tahminleri Saçma Olmak Zorunda isimli yazıda bundan bahsetmiştik.

Gelecek hiç tahmin edemeyeceğimiz boyutta farklı olacak. Bundan en başta iş hayatı, daha sonra da kişisel hayatlarımız, duygusal dünyamız, arkadaşlık ilişkilerimiz, sanat ve sporla ilişkimiz dahil her şey etkilenecek.

Son bir senedir, bu alanda karşıma çıkan her kaynağı okuyorum, dinliyorum ve bu konuda bilgi sahibi kişilerle konuşuyorum. Keşfettikçe, geleceğin ne kadar farklı olacağına ilişkin şaşkınlığım artıyor!

gelecek karmaşık olacak

Önümüzdeki yıllarda çalışmayı ve bu dünyada yaşamayı düşünüyorsanız bu düşüncelerin hepsi sizi yakından ilgilendirmeli.

En doğru, etki sahibi ve bakış açısı değiştiren düşüncelerden bazıları şunlar:

Örneğin Zero to One kitabında Peter Thiel nasıl da en başarılı start-up ve girişimlerin kendi alanında bir tür tekel kurabilen şirketler olduğunu söylüyor.

The End of Jobs isimli kitabında Taylor Pearson, nasıl da bugünkü 9-5 düzeninin sonunda olduğumuzu ve hayatımızın zaman yönetimini çok daha farklı yapabileceğimizi söylüyor.

Originals isimli kitabında Adam Grant, bugün hayatımızın içine giren yep yeni marka ve şirketlerin (başta Facebook, Google, Microsoft) nasıl orjinal fikirler ürettiğini ve yaratıcılığın nasıl devam ettirilebileceğini anlatıyor.

Superintelligence ise bambaşka bir kitap. Yapay zeka devriminin tehlikeli olan bir yüzü var. Çok olasıdır ki gelecekte yapay zeka alanındaki sıçramalar tüm yaşantımızı değiştirecek. Belki de bu değişimler istediğimizden çok farklı olacak. Geleceği okumak konusunda oldukça vizyon geliştiren bir kitap. (Ayrıca Elon Musk ve Bill Gates’in direk önderdiği favori kitaplarından!)

The Seventh Sense, bu yeni dijital, sosyal medya ile örülü “network çağında” doğru kararlar alabilmek için bu dünyanın nasıl çalıştığını anlayan ve 7. hisse sahip insanlara ihtiyaç olduğunu anlatıyor. Ona göre gelecek bu insanların olacak.

Kevin Kelly, The Inevitable adlı kitabında geleceğimizi şekillendirecek, kaçınılmaz 12 trendi anlatıyor.

Geleceği doğru okumak konusunda faydası olacak, düşünceleri ile aydınlatıcı ve ufuk açıcı, en etkili 10 kitabı aşağıda bulabilirsiniz.

Oku oku bitmez diye düşünmeyin; içinde bulunduğumuz dünyanın geleceğini anlamaya çalışmaktan daha eğlenceli bir şey yok. Aynı zamanda, gelecek yılların en güçlü girişimcileri, en iyi çalışanları, en kuvvetli ve mutlu kişileri bu akımları, değişimleri ve yepyeni dünyayı anlayan insanlar arasından çıkacak.

Bu kitaplara ayıracağınız zaman, kendinize son bir kaç yıldır yaptığınız en değerli yatırım olabilir.

 1. Viral Loop, Adam L. Penenberg

 2. The End of Jobs, Taylor Pearson

 3. Zero to One, Peter Thiel

 4. The Long Tail, Chris Anderson

 5. Originals, Adam Grant

 6. Platform Revolution, Geoffrey Parker

 7. Superintelligence, Nick Bostrom

 8. The Inevitable, Kevin Kelly

 9. The Seventh Sense, Joshua Cooper Ramo

 10. The Sharing Economy, Arun Sundararajan

İyi okumalar!

One thought on “Teknolojik Geleceği Tanımak için Bugün Okumanız Gereken 10 Kitap”

 1. seref polat
   · 

  Tesekkurler ozan

  Degişimleri yönetecek bir jenerasyon diliyorum.

  Sevgiler

  Seref

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.