Yazı Dizisi: Kurumsal ‘Hayatta Kalma’ Rehberi

Her ne kadar çok büyük bir kuvvetle yükselen bir girişim ekosistemi ve yeni mezunların kalbinde gittikçe artan bir kendi işini yapma isteği olsa da; büyük çoğunluğumuz orta veya büyük boydaki kurumsal şirketlerde çalışmaya devam edeceğiz. Bu durum, bizim kişisel isteklerimizin çok ötesinde, makro bir durum. Her nasıl yakın geçmişteki ağırlıklı üretime katılım biçimi tarımsal, sonrasında da endüstriyel ise geleceğimizde de makro trendlerin rolü büyük olacak.

Özellikle üniversite eğitimi almış, şehirde yaşayan ve çalışanların çok büyük bir çoğunluğu Kurumsal dediğimiz şirket bünyelerinde çalışıyor ve çalışmaya devam edecek. Üstelik, yapılan araştırmaların net olarak gösterdiğine göre, bugün kariyerinizin ortasında veya başındaysanız, emekli olana kadar ortalamada 14 ile 15 arası farklı işte çalışacaksınız!

Diyelim ki farklısınız, yine de en azından…

  • Her iki iş görüşmesinden biri olumlu geçse, bu yine de kariyeriniz boyunca en az 20 tane iş görüşmesi yapacaksınız demek…
  • En az on tane iş teklifi değerlendirip, kabul veya ret edeceksiniz demek…
  • En az on tane yeni işe uyum sağlama süreci yaşayacaksınız demek…
  • En azından dokuz tane istifa veya işten çıkarılma konuşmasında bulunacaksınız demek…
  • Saatler ve günler süren, farklı iş ortamlarında farklı anlam arayışlarını yaşamak demek…
  • Yüzlerce performans görüşmesi, binlerce toplantı demek…
  • Koyduğunuz, ulaştığınız ya da ulaşamadığınız binlerce irili ufaklı hedef demek…

Kurumsal “Hayatta Kalma” Rehberi, iş hayatının kurumsal tarafında olan, bu alanda ilerlemek isteyen kişilerin bilmesi gereken en önemli noktaların bir derlemesidir. Amacı ise, aynen bir dağcı veya kampçı rehberi gibi, kurumsal hayat yolculuğuna çıkacak kişilere rehber olmaktır. Kurumsal hayat sizin yolunuz olacaksa, bu yolda başarı, kariyer, para, terfi, huzur ve gelişim için iyi bilmeniz gereken sekiz konu şu şekilde.