Güncelleme (18 Ağustos 2018)

Tüm İngilizce Kitaplar Burada:  Amazon Author Page

Tüm Türkçe Kitaplar Burada: D&R Yazar Sayfası

Son Kitap; Startups Grow With People: How to Pick Partners, Recruit the Top Talent and Build a Company Culture

Startups Grow Wİth People

Yeni! (Mayıs 2017)

Yetenek Kâşifi, doğru insanı işe almanız konusunda sizlere rehberlik ediyor. “Elinizdeki bu kitap, insana dair tüm konularda güçlenmenizi sağlayacak bir araçtır. İnsanla ilgili konularda berrak analizler yapabilmek, özgün bakış açıları geliştirebilmek ve uzun soluklu ilişkileri somut faydaya dönüştürebilmek mümkündür. Günlük hayatta ve iş ortamında tanıştığınız insanların gizli motivasyonlarını, tereddütlerini, inanışlarını, korkularını, isteklerini, düşüncelerini, akıllarını kurcalayanları ve en önemli değerlerini apaçık görebilseydiniz hayatınız nasıl değişirdi? Karar alma süreçleriniz nasıl etkilenirdi? Yetenek Kâşifi, hem iş hem özel yaşamınızda karşı karşıya kaldığınız tüm insan etkileşimlerinde kullanılabileceğiniz, dikkatle ve derinlemesine gözlemlerle tasarlanmış bir “model” içermektedir.”

Satın Al

Capital Kitap Eki - Yetenek Kaşifi Yetenek Kaşifi Raftan alırken

 

[spacer height=”20px”]

Sert: Sorgulayarak Mutlu Kalma Sanatı

[spacer height=”20px”]

[spacer height=”20px”]

Sorgulayarak Mutlu Kurumsal Eğitiim

www.sertamahassas.com

Bu kitap insanın hayata ve kendine dair farkındalık kazanmasına hizmet eden bir araçtır. Sayfalarının arasında kestirmeden mutlu eden davranış önerileri yoktur, mutluluğun içimizde olduğu ve herkesçe kolaylıkla ulaşılabileceği vaat edilmez. Aksine, mutsuzluğun günümüz toplumsal ve çevresel koşullarında sıradan, beklenir ve sistemsel olduğu anlatılır. Bunun ötesine geçerek farkındalık kazanmak ancak ilgili unsurların üzerine düşünerek, kemikleşmiş yanlış kabülleri kırıp yerlerine yenilerini inşa ederek ve az sorulan soruları sorarak, sorgulayarak, mümkündür. Herkesin düşündüğünü düşünen, herkesin yaptığını yapan ve herkesin gittiği yoldan giden bir kişi, ‘herkes’ten daha mutlu olabilir mi? Bu kitap, kişinin kendisine zor sorular sormak zorunda olduğu bu karmaşık yolculukta ışık tutacak mütevazi bir rehber olmayı hedefler. Geçmiş için suçluluk; gelecek için endişe duymadıkları bir yaşayışın peşinde olanlara…

 

Tüm kitapçılarda ve online satış noktalarında.

D&R’dan Hemen Satın Al

[spacer height=”20px”]

[spacer height=”100px”]

Creative Hiring: The Pinnacle Model for Spontaneous, Creative, Collaborative Interviews

CH Kapak

Profesyonel olarak yetenek seçme ve işe alma (Talent Recruitment) alanında çalışmaya başladığımda ilk bir kaç ayımı kendimi geliştirecek ve işin teorisini öğrenecek kaynaklar arayarak geçirdiğimi ve dişe dokunan hiç bir kaynak bulamamanın hayal kırıklığını hatırlıyorum.

Detaylı araştırmalarıma, çevremde bu işi yapan kişilerle olan sohbetlerime ve bu meslek alanındaki liderleri yakın takibime rağmen elimde artık klişeleşmiş “Yetkinlik Bazlı Mülakat” teknikleri ötesinde hiçbir şey yoktu. Ne anlatıyordu bu model? Özetle iki şey söylüyordu: 1) Kişinin geçmiş eylemleri ve durumlar karşısındaki tepkileri, gelecek eylemlerini ve durumlar karşısında takınacağı tavrı öngörmekte kullanılabilir.  Bir defa bu önermeyi bu kadar kolay kabullenmemek gerekiyor çünkü kişilerin durumlar karşısındaki tepkileri en başta birlikte çalıştıkları insanlara, o işten aldıklarını düşündükleri faydaya ve en önemlisi zamandan zamana değişkenlik gösteren motivasyon ve başarı hissiyatlarına göre değişiyor. Her halükarda, sektörde en genel kabul görmüş mantık bu, o yüzden biz de şimdilik varsayalım ki bu yaklaşım doğru ve yeterli. 2)Bir işe alım öncesinde, ilk olarak boş pozisyonun gerektirdiği yetkinlik seti tanımlanır, daha sonra adaylara, bu yetkinliklerini kullandıklarını kanıtlayabilecekleri sorular sorulur (“Zaman ve bütçe baskısı altında karmaşık veriyi doğru okuyarak şirket sonuçlarına etki ettiğiniz bir örnek verir misiniz?” gibi) ve bu sorular üzerinden role uygunluk değerlendirmesi yapılır. Bu sorular hangi durumlarda etkili değil, bunun üzerine da ciddi düşünmek gerekiyor.

Bu kadar mıydı? Araştırılacak, daha iyi bir yetenek gözlemcisi olma yolunda danışılacak başka bir kaynak yok muydu? Tüm rastladığım kaynaklar, “The A Method for Hiring” veya “Hiring for Attitude”; çok kuvvetli eserler olmakla birlikte işe alımlarda neye odaklanmak gerektiğini anlatıyorlar ama bunun NASIL yapılacağına değinmiyorlardı.

Amazon.com/CreativeHiring

[spacer height=”50px”]

4,000 saat yüzyüze görüşme, 2,000 saat görüşme değerlendirme, 5,000 saat öğrenim, okuma ve araştırmanın ardından; Malcolm Gladwell kitabı Outliers‘da bir konuda gerçekten uzman olmak için gerektiğini söylediği 10,000 saat kriterini de tatmin etmiş oldum.

Creative Hiring aşağıdaki soruya cevap vermek için yazıldı.

“Aday psikolojisini dikkate alan içten/yaratıcı/işbirliği duygusu yaratan iş görüşmeleri nasıl yönetilir?” 

CH - Amazon Search

Geçtiğimiz sene bir dönem Amazon HR&Leadership kategorisinde BestSeller statüsüne yükseldi ve sanırım çok ihtiyaç duyulan bir boşluğu doldurmaya da başladı. Ancak hala gidecek çok yol var.

Amazon Bestseller Creative Hiring

www.creativehiringbook.com

Creative Hiring’in anlattığı “Zirve Modeli” nedir?

[spacer height=”100px”]

 

The Other Way: Happiness Through Critical Thinking

Other-Way Mutluluk Sanatı kişisel gelişimİlk kitabımı yazarken çok şey öğrendim. Kendime özgü bir dil geliştirmek, ifadeleri daha iyi kurgulamak ve kitap basma ve yayma sürecinin detaylarını keşfettim. Ama bunların hepsi bir yana yazdığım konuyla ilgili değil, kendimle ve yazma deneyimi ile ilgili çok önemli bir şey keşfettim;  kitabı yazmak işin sadece başıymış. Bir şeyleri çok iyi söylemek için yıllar süren çaba ancak kitap okuyucu bulunca anlam kazanıyormuş.

Alain-DeBotton-book-Telling a joke

 

Alain De Botton çok iyi ifade etmiş. Kitap yazmak bir şaka yapıp komik olup olmadığını anlamak için iki yıl beklemek gibi.

Bunları düşünürken Sorgulayarak Mutlu Kalma Sanatı isimli ilk kitabımı İngilizce olarak baştan yazmaya ve dünyanın her yerinden bulunabilir hale getirmeye karar verdim. The Other Way bu şekilde başladı. Çalışma bittiğinde ise ortaya ilk kitabın merkezi düşüncelerini koruyan ancak baştan yazılmış bir kitap çıktı.

 

Bugün Amazon.com/TheOtherWay adresinden erişilebilir.

 

A life of critical thinking requires leaving the herd. It is a life of questioning and in many cases rejecting the ready—truths of the society. It entails building a new vision of the world with those pieces that pass through the filter of your unique critical perspective. Not an easy journey. It is a (sometimes painful) process of transformation that can only be experienced individually.